| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Material | Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 350 V |
| Depth | 8.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Grey |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Housing Color | Gray |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
